SZKOLENIA – AKTUALNE
» Cykl 8 szkoleń – „WYTRENUJ SWOJE ZDROWIE”
» Cykl 8 szkoleń – „WYTRENUJ SWOJE ZDROWIE”
Temat szkolenia: Cykl 8 szkoleń – „WYTRENUJ SWOJE ZDROWIE”
Termin i godziny szkoleń: wg. harmonogramu poniżej
Koszt szkolenia: BEZPŁATNE – sponsorowane przez U.I. INFO-SYSTEM Sp.j. Roman i Tadeusz Groszek.
Czas szkolenia: każde szkolenie z cyklu trwa 30 min.
Prowadzący: Lek. Anna Plucik-Mrożek/mgr Małgorzata Perl – Exercise is Medicine Poland
.
Wykładowca: Lek. Anna Plucik-Mrożek – Specjalistka chorób wewnętrznych, Prezeska Fundacji oraz Dyrektorka Medyczny Exercise is Medicine Poland, Certyfikowana Specjalistka do orzekania w sporcie dzieci i młodzieży, współautorka projektu Fitnessu Medycznego w Polsce oraz programów aktywności fizycznej dla osób z chorobami przewlekłymi: „Aktywność w każdym wieku”, „Zaskoczeni Wiekiem”. Ukończyła kursy z zakresu kwalifikacji do wysiłku fizycznego – Integrating Physical Activity Counselling Into Health Care in Boston. W 2017 roku rozpoczęła współpracę z Ministerstwem Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia organizując cykliczne wydarzenie “Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!” mające na celu zachęcenie Polaków do codziennej aktywności fizycznej. Zdobywczyni nagrody Global Leadership Award Exercise is Medicine w 2019 roku. Współautorka projektów: „Poranne Rozciąganie z Pytaniem na Śniadanie i NFZ”, „8 tygodni do zdrowia” – w ramach Akademii NFZ, organizatorka kongresów, prelegentka na międzynarodowych konferencjach medyczno-sportowych.
.
Wykładowca: mgr Małgorzata Perl – Trenerka fitnessu medycznego z misją do uzdrawiania ludzi poprzez miłość do sportu, Prezeska klubu Perła Wellness, Dyrektorka Sportowa Exercise is Medicine Poland, menedżerka sportu. Promotorka zdrowego trybu życia. Współautorka programów: „Aktywność w każdym wieku”, „Zaskoczeni Wiekiem”, współautorka projektu Fitnessu Medycznego w Polsce. Ukończyła kursy z zakresu kwalifikacji do wysiłku fizycznego – Integrating Physical Activity Counselling Into Health Care in Boston. W 2017 roku rozpoczęła współpracę z Ministerstwem Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia organizując cykliczne wydarzenie “Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!” mające na celu zachęcenie Polaków do codziennej aktywności fizycznej. Zdobywczyni nagrody Global Leadership Award Exercise is Medicine w 2019 roku. Współautorka projektów: „Poranne Rozciąganie z Pytaniem na Śniadanie i NFZ”, „8 tygodni do zdrowia” – w ramach Akademii NFZ, organizatorka kongresów, prelegentka na międzynarodowych konferencjach medyczno-sportowych.
.
Szczegóły cyklu szkoleń:
Wytrenuj swoje zdrowie
Masz siedzącą pracę, brak ruchu, stres, życie pod dyktando komputera i telefonu?
Wstań – to możesz zrobić, choćby na chwilę!
Kiedy się trochę poruszasz, przyspieszy nie tylko krążenie w nogach, ale i w głowie.
Czy wiesz, że każda godzina aktywności fizycznej może przedłużyć życie o dwie do pięciu godzin?
Zrób aktywną przerwę – wstań od biurka i poćwicz z nami!
Przygotowaliśmy dla Ciebie 8 webinariów składających się z dwóch części każdy:
Nie ma wymówek! Każda minuta aktywności się liczy i ma ogromne znaczenie!
Nie będziemy Cię straszyć negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi, tylko podsuniemy gotowe rozwiązania. Przedstawimy Ci korzyści jakie płyną ze zmiany stylu życia oraz regularnej aktywności fizycznej.
Wzmocnimy Twoje przekonania, że jesteś gotowy na zmianę.
Tak, możesz, potrafisz!
Część 1. Siedzenie to nowe palenie – dlaczego trzeba go unikać i jak to zrobić?
26.01.2021 godz. 12.00
Znaczna część świata staje się coraz mniej aktywna. W miarę jak kraje rozwijają się gospodarczo, wzrasta poziom bierności.
Szacuje się, że na całym świecie brak aktywności fizycznej jest główną przyczyną około 21-25% przypadków raka piersi i jelita grubego, 27% przypadków cukrzycy i około 30% przypadków choroby niedokrwiennej serca. Każda minuta aktywności fizycznej ma istotne znaczenie dla naszego stanu zdrowia. Nawet pojedyncze treningi przyczyniają się do poprawy ciśnienia tętniczego krwi, kontroli stężenia glukozy oraz wskaźników stanu zapalnego.
Część 2. Ruch – jak zapobiega i leczy nadmierną masę ciała?
28.01.2021 godz. 14.00
W ciągu ostatnich 50 lat znacznie wzrosła ilość osób otyłych. Każdy Polak przybiera na wadze ok. 1,5 kg rocznie. Więcej ludzi z nadwagą oznacza większą ilość osób chorujących na cukrzycę typu 2, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, czy udary. Regularna aktywność fizyczna i odpowiednio zbilansowana dieta wpływa na zmniejszenie masy ciała. Pomaga również w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na choroby wymienione powyżej. Jednak najważniejszą rzeczą jest to, że niezależnie od odchudzania czy utrzymania prawidłowej masy – aktywność fizyczna i dieta poprawiają stan zdrowia i jakość życia.
Część 3. Jak pandemia SARS-cov2 wpłynęła na zdrowie fizyczne i psychiczne? Czy ruch może nam pomóc?
02.02.2021 godz. 12.00
Pandemia SARS-cov2 wpłynęła na nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Znacznie zmniejszyła się ilość kroków robionych w ciągu dnia, ok 27% ludzi zmniejszyło ilość ruchu dziennie. Czy jednak jest tak źle? Okazuje się, że zaczęto poszukiwać możliwości ruchu w domu, na świeżym powietrzu. Czy możemy coś zrobić, aby zwiększyć swoje szanse pozostania zdrowym dzięki ćwiczeniom?
Część 4. Aktywność fizyczna lekiem na depresję, zaburzenia lękowe.
04.02.2020 godz. 14.00
Obecnie na świecie na depresję choruje ok 340 mln ludzi, co daje jej drugie miejsce jako przyczyna śmierci, zaraz po chorobach układu sercowo –naczyniowego. Najważniejszymi objawami depresji są obniżony nastrój i brak zainteresowania czymkolwiek. Depresja niezwykle często związana jest z małą aktywnością fizyczną, ale również wiemy, że zwiększenie aktywności fizycznej bardzo dobrze poprawia samopoczucie chorych i jest jedna z lepszych metod leczenia depresji. Co więcej wiemy, że leczenie ruchem daje efekt podobny do psychoterapii lub farmakoterapii.
Część 5. Trening w rytmie serca. Jak aktywność fizyczna działa na układ krążenia?
09.02.2021 godz. 12.00
Układ krążenia adaptuje się do wysiłku poprzez zmiany w pracy serca – serce mocniej i szybciej się kurczy, co wpływa na większe dostarczanie tlenu do pracujących mięśni szkieletowych. Podczas wysiłku fizycznego 80-85% krwi pompowanej przez serce w ciągu minuty jest dostarczanej do mięśni szkieletowych oraz wzrasta 4 krotnie przepływ krwi przez naczynia wieńcowe. Już po około 2 tygodniach regularnych ćwiczeń czujemy się silniejsi i bardziej energiczni, możemy wykonać większą pracę fizyczną odczuwając mniejsze zmęczenie.
Część 6. Czy zaplanowane treningi zmniejszają ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze?
11.02.2021 godz. 14.00
Regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego o ok. 50%. Dość często regularne ćwiczenia przyczyniają się również do zmniejszenia ilości przyjmowanych leków nadciśnieniowych.
Nadciśnienie tętnicze definiowane jako ciśnienie krwi powyżej 140/90 mmHg dotyka ok. 10 milionów Palaków, z czego ok. 3 milionów nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich ciśnienie tętnicze jest za wysokie.
Jeżeli nie będziemy leczyć nadciśnienia, może to doprowadzić do zwiększonego ryzyka zawału serca, udaru mózgu czy choroby tętnic obwodowych.
Część 7. Mózg w ruchu – jak to działa?
16.02.2021 godz. 12.00
Do lat 50-tych XX wieku sądzono, że w trakcie życia nie przybywa komórek mózgowych. Co więcej, naukowcy myśleli, że w ciągu życia tylko tracimy komórki mózgowe. Na szczęście obecnie wiemy, że nie jest to prawdą. Możemy wpłynąć na ilość komórek nerwowych, a co za tym idzie poprawić sobie pamięć, koncentrację, kreatywność. Tak właśnie działa aktywność fizyczna.
Część 8. Słodycz niepożądana – wpływ aktywności fizycznej na zapobieganie i leczenie cukrzycy.
18.02.2021 godz. 14.00
Obecnie w Polsce na cukrzycę choruje ok. 5 mln Polaków. Najważniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju cukrzycy jest otyłość i siedzący tryb życia. Osobom chorym na cukrzycę typu 2 aktywność fizyczna pomaga w kontroli glikemii oraz w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała. Ćwiczenia wpływają również pozytywnie na wrażliwość tkanek na insulinę, poprawiając jej działanie, dzięki temu glikemia będzie lepiej wyrównana, co spowoduje mniejsze zapotrzebowanie na leki obniżające poziom glukozy we krwi.
.